Rozhovor s Jiřím Sedláčkem, vedoucím kontaktního centra

Vytvořeno: úterý 6. září 2016 9:03

Kontaktní centrum zrealizovalo v loňském roce úspěšný projekt "Prevence je správná cesta". Jiří Sedláček, vedoucí K-centra, nám jej přiblížil spolu s plány do budoucna.
Jak bys zpětně zhodnotil projekt ze svého úhlu pohledu?
Projekt mohu zpětně zhodnotit z několika úhlů pohledu. První je ten, kdy se nám v rámci kritérií projektu podařilo poskytnout značné množství preventivních a osvětových informací mezi mladé lidi na Děčínsku. Stejně tak bylo velmi důležité a přínosné nabídnout prostor rizikovým skupinám veřejnosti v souvislosti s možností screeningového anonymního testování v Děčíně. Mohu říci, že i přesto, že projekt v roce 2016 neběží, značná část lidí se stále obrací na naše zařízení s žádostí o tuto možnost. Hodláme tak na rok 2017 projekt opět podat v souvislosti s možností testování. Dalším pohledem je určitě také získání náhledu na situaci mladých lidí v souvislosti s informovaností. Ta je dle mého stále velmi nízká, mezi mladými lidmi koluje řada mýtů a to v souvislosti jak s otázkami bezpečného sexu, způsobech ochrany před nechtěným otěhotněním a také šířením infekčních a dalších pohlavních nemocí, ale také ve vztahu k sobě a okolí v souvislosti s vývojovými úkoly dospívání. Velmi často jsme se setkávali s tím, že zde chybí služba nízkoprahového charakteru, která by usilovala o vztah a porozumění každodenním situacím mladých lidí. Jejich obtížím, potřebám a možnostem a reálným příležitostem, které žijí. Došli jsme k tomu, že náš projekt nemohl obsáhnout strukturovaně veškeré potřeby mladých lidí v souvislosti s prevencí. Tady je na místě říci, že samotné vybudování hřiště, nebo nabídka tanečních kroužků prostě nestačí. Mladí lidé žijí jako každý člověk ve vztazích a my tak musíme hledat porozumění pro jejich vrstevnické vztahy, které žijí a rozšiřovat jejich příležitosti a možnosti. S ohledem na zaměření projektu směrem k prevenci HIV se nám dařilo, nelze však pominout tyto širší souvislosti, které se v rámci projektu objevovaly.


Co se nejvíce povedlo?
Co se nejvíce povedlo, je velmi těžká otázka. Pozitivně hodnocená vysoká kvalita naší práce i od Ministerstva zdravotnictví tak, jak ji vnímáme, vychází spíše z toho, že kriticky přemýšlíme o tom, co se nám moc nedaří.  Učíme se porozumět a učit se z chyb. Co mohu však vyzdvihnout jako nejpovedenější je určitě skutečnost, že si spousta lidí, kteří se ocitli v nějaké rizikové situaci, k nám našli cestu, stejně tak jako důvěru v poskytované služby. Věci a situace, které se v životě stávají, včetně jejich porozumění a nalezení řešení, vyžadují často velkou odvahu už jenom v tom, přijít do kontaktu s nějakou službou, či dalším člověkem, chceme-li odborníkem. Nikdo nechce být hodnocen, nálepkován a diskriminován v mnoha ohledech. Jde nám v prvé řadě o přijetí a hledání konstruktivního řešení. Často se na nás obracely ženy pracující v sexbyznysu, muži kteří mají intimní vztah s muži, lidé využívající placené sexuální služby, lidé, kteří měli náhodný nechráněný sex a další lidé s různými situacemi, včetně HIV pozitivních lidí, kterým jsme anonymně poskytli testování, poradenské služby, nebo předali informace, či zprostředkovali návazné služby. Důvod proč o tom mluvím, je ten, že stále vnímáme velkou potřebu vzhledem k nízké informovanosti u veřejnosti, předcházet stigmatizaci určitých skupin lidí, které mají stejná práva jako kdokoliv jiný.


Co byste příště udělali jinak?
Na tuto otázku bych asi odpověděl tak, že projekt byl z velké části pro adiktologické zařízení specifický. Zásadně jsme zaměřeni na problematiku užívání nelegálních drog, prevenci, minimalizaci rizik a poradenství. Jako jediní jsme v roce 2015 získali od Ministerstva zdravotnictví podporu v takto místně zaměřeném projektu. Dle zpětné vazby byl kvalitně zpracován a realizován, za což vděčím celému svému týmu kolegů. V projektu jsme tak mohli pole působnosti rozšířit a zaměřovali jsme se tak i na mladé lidi, kteří tráví většinu svého času v ulicích města Děčín. Často se nám však objevuje část těchto mladých lidí i v prostředí drogové scény a setkáváme se s nimi i v rámci naší terénní práce, proto nám projekt přišel velmi přínosný. Stejně tak jsme nabízeli besedy v neškolských zařízeních a také jedné škole v České Kamenici, která projevila zájem. Vůbec vlastně docházíme k tomu, že zájem škol o komplexní primární prevenci je na Děčínsku velmi slabý i informovanost nízká a postoje mladých lidí velmi zkreslené. Školy však nemají příliš velký zájem a dle mého názoru raději splní své povinné minimum a tím to končí. Otevřenost škol k těmto otázkám je klíčová, avšak rozumím, že i na školy je kladeno mnoho požadavků. Myslím, že je to zejména otázkou otevřenosti a ochoty k vedení dialogu a hledání možností spolupráce. Moje konkrétní odpověď na tuto otázku bude směřovat k žádosti o podporu, kterou chceme v roce 2017. V této žádosti bychom chtěli navázat na možnost testování HIV a v druhé části nabízet školám a neškolským zařízením preventivní besedy zaměřené na vzdělanost a informovanost v souvislosti s HIV/AIDS a dalších infekčních nemocí.
Chystáte pro klienty nějaké novinky?
Pokud tuto otázku budu brát s ohledem na novinky, které se týkají služeb drogové prevence a odbočím od projektu HIV – „Prevence je správná cesta“, tak novinkou je zejména rozšíření terénní práce ve městě Benešov nad Ploučnicí, které se připojilo k městu Česká Kamenice. Nyní tak poskytujeme služby v rámci terénní práce v klíčových městech na Děčínsku. Ve městě Benešov jsme již odborně zlikvidovali a vyměnili na 400ks injekčních setů za dobu působení služby v délce jeden a půl měsíce. Terénní programy prošly v minulém roce úspěšnou certifikací kvality bez ztráty jediného bodu. Lze říci, že se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří trpí nějakým duševním onemocněním a drogy hrají roli jakési samoléčby. Tento fakt může mít více úhlů pohledu, kdy na jedné straně je situace, kdy člověk si díky užívání drog otevře k nějakému duševnímu onemocnění cestu, nebo jsou drogy jakousi vlastní léčbou již daného onemocnění. Není až tak podstatné pátrat po tom, co je příčina a co následek. Veskrze to je všeobecně přijímaný pojem včetně způsobu hledání řešení. Bolí nás hlava, a šup spolkneme léky proti bolesti. Ve spoustě těchto situací hraje významnou roli také veřejností přijímaný alkohol. Příčina bolesti nám potom jaksi uniká. Stejné je to i s užíváním nelegálních drog. Samozřejmě důvodů a možných vysvětlení je celá řada a nechci zabíhat do podrobností. Z našeho pohledu je vysoká rizikovost nelegálních drog dána také snižující se kvalitou a množstvím nových látek na drogovém trhu. Značná spousta z nich není ani na seznamu zakázaných látek, je obtížné je při vzrůstajícím množství definovat a zařazovat a spolu se způsoby jejich užívání, kdy na vrcholu je nitrožilní aplikace vzniká spousta zdravotních a dalších rizik, které mají dopad na samotné uživatele i celou společnost. To je potom asi spíše otázkou kontroly a kriminalizace uživatelů drog, nebo jejich legalizace. V tomto ohledu je naším úkolem také prevence kriminality v rámci snižování rizik. Je potřeba říci, že přes stálou určitou stigmatizaci uživatelů nelegálních drog je česká společnost k užívání určitých typů drog velmi tolerantní. Abych se ale dobral k odpovědi na otázku. Změny a novinky se u nás nyní týkají spíše prohlubování kvality služeb. S tím souvisí užší spolupráce s dalšími službami, vedení dialogu s dalšími odborníky v rozšíření kvalifikovaných možností a příležitostí pro klienty našich služeb. V souvislosti se službami pro rodinné příslušníky a rodiny zasažené užíváním nelegálních drog budeme v roce 2017 nabízet možnost rodičovské skupiny. V tomto vnímáme jako velmi podstatné nabídnout možnost skupinové práce pro rodiče uživatelů drog jako podpůrné služby, vzhledem k tomu, že je velmi těžké pro celou rodinu, pokud je rodinný systém zasažen tímto problémem. V tomto mohou rodiče i jako partneři získat podporu a růst také v rámci skupiny s jinými rodiči s obdobným problémem. Často je velmi důležité, že rodiče zjistí, že se svými problémy nejsou izolováni a sami.
Díky za rozhovor.